Про виникнення надзвичайної ситуації та проведення заходів по запобіганню та ліквідації наслідків щодо африканської чуми свиней виявленої на території 64 кварталу «Олександрівського лісництва», ДП «Городнянське лісове господарство», в межах мисливських угідь ТОВ «Добрянкаінвестліс», Чернігівського району.

Про недопущення виникнення спалахів інфекційних хвороб серед населення, які передаються водним шляхом.

Інформував начальник Ріпкинського управління Головного управління Держпродспоживслужби в Чернігівській області Дадашев Д.К. відповідно до Звіту про результати дослідження патологічного/ біологічного матеріалу від 24.01.2022 року № 000147 м.п.м./22 наданим Державним науково – дослідним інститутом з лабораторної діагностики та ветеринарно – санітарної експертизи, підтверджено факт захворювання дикої тварини (свині) на Африканську чуму свиней. Відстріл тварини було проведено 02.01.2022 року в 64 кварталі «Олександрівського лісництва», ДП «Городнянське лісове господарство», в межах мисливських угідь ТОВ «Добрянкаінвестліс», Чернігівський район. У зв'язку з виділенням вірусу АЧС від дикого кабана, відповідно до Інструкції з профілактики та боротьби з африканською чумою свиней затвердженої наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України від 07.03.2017 р. № 111 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 29.03.2017 р. за № 432/30300, територія мисливських угідь ТОВ «Добрянкаінвестліс» на території Чернігівського району віднесено до зони нагляду. Встановлено зону захисту радіусом 3 км. та зону нагляду 10 км. від епізоотичного вогнища (до зони нагляду потрапляють населені пункти Чернігівського району: с.Ловинь Ріпкинської селищної ради; с.Залісся, с.Перерост, с.Черецьке Городнянської міської ради.

 

Африканська чума свиней – небезпечна інфекційна хвороба свиней, яка характеризується лихоманкою, запальними і дистрофічними ураженнями внутрішніх органів, численними крововиливами та високою смертністю.

Свині інфікуються не лише контактуючи з хворими тваринами, а й через корми, пасовища, забруднений транспорт у якому перевозяться хворі тварини. Комахи, хижі птахи, звірі та домашні тварини можуть бути переносниками вірусу, м’ясопродукти від хворих тварин також є фактором розповсюдження збудника.

Найбільший ризик занесення в Україну даного вірусу, в основному, можливий через міграцію диких кабанів, які є носіями даного захворювання.

Ефективних засобів профілактики африканської чуми свиней на даний час не знайдено, лікувати тварин заборонено. В господарстві, в якому виявлено африканську чуму, запроваджують карантин. Всіх тварин забивають. Трупи свиней та залишки кормів спалюють. Попіл змішують з вапном і закопують. Приміщення та територію ферм дезінфікують гарячим 3% розчином їдкого натра, 2% розчином формальдегіда.

Збудник, який не шкодить здоров’ю людини, паралізує нормальне життя населення. У зоні карантину перекривають рух транспорту, люди не можуть вільно залишати оточену територію та вивозити продукти харчування.

Першим проявом захворювання на африканську чуму свиней є швидкий розвиток лихоманки та значне погіршення загального самопочуття. При надгострому перебігу хвороби свині гинуть протягом перших 1-3 діб, що не дозволяє добре розвинутись іншим характерним симптомам. Так, інколи відмічають раптову загибель свиней без прояву клінічних ознак хвороби, що повинно одразу ж насторожити. При гострому та підгострому перебігу захворювання поряд із лихоманкою та загальним пригніченням спостерігають параліч задніх кінцівок, іноді блювоту чи пронос з домішками крові, та, доволі часто, запор.

Дуже характерною ознакою для африканської чуми свиней є поява червоно-фіолетових плям на шиї, рилі та вухах, череві, між кінцівками та у промежині. Іноді до основних симптомів захворювання можуть додаватися бронхіт чи пневмонія. Дихання стає поверхневим, частим та інколи супроводжується кашлем. За 1-2 доби температура тіла падає нижче норми. Захворювання триває від 4 до 20 діб і зазвичай закінчується смертю свиней.

Департамент екології та природних ресурсів закликає бути пильними і в разі виявлення симптомів захворювання звертатися до Головного управління Держпродспоживслужби в Чернігівській області за номером (04622) 3-01-19.