Про охорону повітряних ліній електропередач
З настанням пожежонебезпечного періоду, внаслідок порушення Правил охорони електричних мереж, жителями населених пунктів, землевласниками, землекористувачами та іншими суб’єктами господарської діяльності – власниками (користувачами) земель, на яких розміщуються об’єкти електромереж, впродовж останніх років почастішали випадки аварійних вимкнень високовольтних повітряних ліній електропередач (ПЛ).
Згідно з вимогами Правил охорони електричних мереж, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2022 р. № 1455 (далі - Правила), та Закону України «Про землі енергетики та правовий режим спеціальних зон енергетичних об’єктів», в охоронних зонах ПЛ забороняється виконувати будь-які дії, що можуть порушити нормальну роботу електричних мереж, спричинити їхні пошкодження або нещасні випадки.
До переліку включено:
• будувати житлові, громадські та дачні будинки, влаштовувати будь-які звалища;
• складати добрива, корма, торф, солому, дрова, інші матеріали;
• розпалювати вогнища;
• розташовувати автозаправні станції або інші сховища паливно-мастильних матеріалів;
• накидати на струмопровідні частини об'єктів електричних мереж і наближати до них сторонні предмети, підніматися на опори повітряних ліній електропередачі, демонтувати їх елементи;
• саджати дерева та інші багаторічні насадження, крім випадків створення плантацій новорічних ялинок;
• влаштовувати спортивні майданчики для ігор, стадіони, ринки, зупинки громадського транспорту, проводити будь-які заходи, пов'язані з великим скупченням людей, не зайнятих виконанням дозволених у встановленому порядку робіт;
• запускати спортивні моделі літальних апаратів, повітряних зміїв;
• здійснювати зупинки усіх видів транспорту (крім залізничного) в охоронних зонах повітряних ліній електропередачі напругою 330 кВ і вище;
• виконувати роботи із застосуванням ударних механізмів, скидати вантажі масою понад 5 тон, скидати і зливати їдкі і ті, що спричиняють корозію, речовини, паливо-мастильні матеріали (в охоронних зонах підземних кабельних ліній електропередач).
Обов’язкове погодження з власниками електричних мереж будь-яких робіт, у тому числі з використанням великогабаритних сільськогосподарських та/або вантажно-підіймальних механізмів в межах охоронних зон ПЛ 110-330 кВ.
У разі виявлення провислих або обірваних дротів високовольтних ліній електропередачі, а також фактів розкрадання кутників металевих опор ЛЕП, повідомляти чергового диспетчера Сумської групи оперативного управління за телефоном (0542)640267. Контактний телефон уповноваженої особи у м. Чернігів: 0-462-669-045.
З метою запобігання виникнення аварійних ситуацій в Об’єднаній енергетичній системі України, охорони навколишнього природного середовища, збереження життя і здоров’я населення, дотримуйтеся вимог Закону України «Про землі енергетики і правовий режим спеціальних зон енергетичних об’єктів» та Правил охорони електричних мереж.