Мало хто замислюється, що безконтрольне спалювання рослинних рештків, опалого листя, сміття та стерні може призвести до пожежі на сусідніх  присадибних ділянках, полях або в лісосмугах, вогонь може перекинутися на розташовані поруч житлові і господарські будівлі. Незначне займання може спричинити виникнення масштабної пожежі та, як наслідок, призвести до значних матеріальних збитків, а іноді й людських жертв. Згорає гумус найбільш родючого поверхневого шару, внаслідок чого знижується біологічна активність ґрунту. Гинуть ґрунтоутворювальні організми та бактерії, які відіграють важливу роль у мікробіологічних процесах і допомагають рослинам засвоювати корисні речовини. Це призводить до погіршення якості ґрунтів і, як наслідок, до зниження урожайності. 

Трав’яні пожежі можуть служити причиною ураження людей –  навіть попри те, що безпосередньої загрози для життя людини кожен конкретний підпал трави, на перший погляд, не несе. Але забрудненість повітря димом від трав’яних пожеж виявляється не менш високою, чим забрудненість повітря навіть від найсильніших пожеж на торфовищах.Під час горіння листя та інших рослинних залишків у повітря вивільняються шкідливі хімічні сполуки, які знижують імунітет людини, викликають алергію, захворювання дихальних шляхів, посилюють негативний перебіг хронічних, а також сприяють розвитку онкологічних захворювань.Сукупна дія диму від пожеж на природних територіях на здоров’я людей дуже велика. За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, дія диму від таких пожеж (головним чином твердих часток з діаметром до 2,5 мкм, що легко розсіюються в атмосфері) викликає цілий спектр різних захворювань, у тому числі органів дихання, серцево-судинної системи, а також ріст дитячої смертності. 

Наведених вище аргументів цілком вистачає для того, щоб відмовитися від практики навмисного спалювання сухої природної рослинності, стерні.

Відповідно до статті 77-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, випалювання стерні,  луків,  пасовищ,  ділянок  із  водно-болотною та іншою природною рослинністю, рослинності або її залишків та опалого листя у смугах відводу автомобільних  доріг  і залізниць,  у  парках,  інших  зелених  насадженнях  та  газонів у населених пунктах без дозволу органів державного контролю у галузі охорони  навколишнього природного середовища або з порушенням умов такого дозволу, а так само невжиття особою, яка одержала дозвіл на випалювання  зазначеної  рослинності  або  її  залишків та опалого листя, заходів щодо своєчасного їх гасіння - тягнуть за собою накладення штрафу на громадян від десяти  до двадцяти неоподатковуваних   мінімумів  доходів  громадян  і  на посадових осіб - від  п'ятдесяти  до  сімдесяти  неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. 

Ті самі   дії,   вчинені   в   межах територій  та  об'єктів природно-заповідного фонду, - тягнуть за собою накладення штрафу на громадян  від  двадцяти до  сорока  неоподатковуваних  мінімумів  доходів  громадян  і  на посадових осіб - від сімдесяти до ста неоподатковуваних  мінімумів доходів громадян". 

Рекомендуємо суворо дотримуватися правил пожежної безпеки, не спалювати рослинні залишки, не провокувати виникнення пожеж в екосистемах; берегти унікальну флору і фауну нашого краю!