Звіт про роботу служби у справах дітей Добрянської селищної ради за 2021 рік
Служба у справах дітей Добрянської селищної ради, як окрема юридична особа, почала функціювати з 02.03.2021 року.
Після реєстрації юридичної особи Служба у справах дітей, по акту прийому-передачі від служби у справах дітей Ріпкинської районної державної адміністрації було прийнято особові справи дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування та осіб з їх числа, які мають походження з Добрянської селищної територіальної громади, особові справи дітей, які перебувають в складних життєвих обставинах. Протягом року була організована та налагоджена робота з документацією, оформлено необхідні журнали, особові справи дітей, які перебувають на обліку служби.
В квітні 2021 року службою у справах дітей Чернігівської ОДА був організований виїзд до новоутвореної служби у справах дітей Добрянської селищної ради з метою надання практично-методичної допомоги.
З 29.10.2021 р. ССД була підключена до ЄІАС «Діти», передані ЕОК дітей та надано доступ до карток. Інформація в базі систематично поновлюється та доопрацьовується.
Станом на 31.12.2021 р. загальна кількість ЄОК складає 84.
1. Діти.
Станом на 31.12.2021 р. загальна чисельність проживаючого дитячого населення на території Добрянської селищної територіальної громади – 655 осіб (дані зазначались станом на 31.12.2021 р. в Соціальній карті громади).
▪ Діти-сироти, діти, позбавлені батьківського піклування, особи з їх числа:
Згідно акту про передачу особових справ дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування службою у справах дітей Ріпкинської РДА до служби у справах дітей Добрянської селищної ради – передано 16 особових справ, з них влаштовані в сімейні форми виховання:
-
8 дітей перебувають під опікою/піклуванням;
-
6 дітей перебувають в прийомних сім’ях;
-
1 дитини перебуває в дитячому будинку сімейного типу;
-
1 дитина перебуває Чернігівський професійний ліцей залізничного транспорту.
Станом на 31.12.2021 р. на первинному обліку служби у справах дітей Добрянської селищної ради перебуває 21 дитина, які мають статус дитини-сироти, дитини, позбавленої батьківського піклування (діти-сироти - 5; діти, позбавлені батьківського піклування – 16) з них влаштовані в сімейні форми виховання:
-
10 дітей перебувають під опікою/піклуванням;
-
6 дітей перебувають в прийомних сім’ях;
-
3 дитини перебувають в дитячому будинку сімейного типу;
-
1 дитина перебуває Чернігівський професійний ліцей залізничного транспорту;
-
1 дитина перебуває в Центрі соціально психологічної реабілітації дітей.
У громаді успішно функціонує 6 сімей опікунів/піклувальників в яких виховуються 7 дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, у тому числі діти які прибули з інших територій. У вересні 2021 р. сім’я опікуна/піклувальника вибула на постійне місце проживання і іншу територіальну громаду, а отже станом на 31.12.2021 р., функціонує 5 сімей опікунів/піклувальників в яких виховуються 6 дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, у тому числі діти які прибули з інших територій.
Щорічно опікуни/піклувальники надають звіт про утримання, виховання та навчання підопічних, збираються довідки з медичних, навчальних закладів, поліції та управління соціального захисту населення. На основі зібраних матеріалів та актів відвідувань службою у справах дітей по кожній дитині готується висновок по утриманню, вихованню та навчанню дитини.
З дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування які перебувають під опікою/піклуванням та проживають на території громади:
-
2 дітей навчаються в Добрянському ЗЗСО І-ІІІ ст.,
-
1 дитина навчається в Олешнянському ЗЗСО І-ІІІ ст. ім. С.Ф. Русової,
-
2 дитини навчаються у інших навчальних закладах (ліцеях),
-
1 дитина дошкільного віку.
Протягом 2021 року статус дитини-сироти, дитини, позбавленої батьківського піклування отримали 5 дітей, 4 дитини влаштовані у сімейні форми виховання, одна дитина перебуває в центрі соціально-психологічної реабілітації дітей.
Крім того, стосовно 3 дітей ще тривають судові слухання, щодо позбавлення батьківських прав їх батьків (1 сім’я).
Для статусних дітей, сімей опікунів/піклувальників, дітей вразливих категорій проводились заходи до Дня захисту дітей, Новорічних та Різдвяних свят, до Дня Усиновлення та інші.
За звітний період працівниками служби відвідано всіх дітей даної категорії за місцем проживання, про що складено відповідні акти, ретельно здійснюється контроль за станом утримання, виховання, навчання дітей, підготовки їх до самостійного життя, навчання.
▪ Діти в закладах інституційного догляду:
Чисельність дітей мешканців ТГ, влаштованих до інтернатних закладів (осіб всього) - 8, з них:
-
за заявою батьків – 3 дитини,
-
спеціалізованих будинків дитини – 1 дитина,
-
пансіонів закладів загальної середньої освіти – 4 дитини,
-
пансіонів спеціальних шкіл та навчально-реабілітаційних центрів – 1,
-
пансіонів закладів спеціалізованої освіти – 2.
▪ Діти, які перебувають у складних життєвих обставинах:
Робота служби спрямована на збереження для дитини її біологічної родини, зменшення кількості дітей, які перебувають поза сімейним оточенням, сприяння створенню умов для виховання відповідального батьківства. Саме тому одним із основним напрямком роботи служби у справах дітей є вчасне виявлення таких дітей та проведення з ними відповідної профілактично-виховної роботи.
Згідно акту про передачу особових справ дітей, які перебувають у складних життєвих обставинах службою у справах дітей Ріпкинської РДА до служби у справах дітей Добрянської селищної ради – передано 17 особових справ
Станом на 31.12.2021 року облік дітей, які перебувають у складних життєвих обставинах становить 23 дитини:
-
16 дітей поставлено на облік по причині ухиляння батьків від виконання своїх батьківських обов’язків;
-
2 дітей - через насильство в сім’ї, жорстоке поводження з ними;
-
5 дітей, перебувають на обліку дітей, які отримали статус дітей, постраждалих внаслідок воєнних дій та збройних конфліктів.
Станом на 2021 р. 2 дитини були тимчасово влаштовані до сімей родичів, знайомих до подальшого вирішення питання перебування дитини.
▪ Жорстоке поводження з дітьми або загроза його вчинення
На постійному контролі в службі у справах дітей перебуває питання жорстокого поводження з дітьми та попередження насильства в сім’ї. Через жорстоке поводження, на облік дітей, які перебувають у складних життєвих перебувало 2 дитини:
З метою формування свідомого відповідального ставлення до проблеми насильства, як негативного явища, служба у справах дітей спільно з ювенальною превенцією, та фахівцем із соціальної роботи відвідують дані сім’ї, контролюють та проводять профілактичну роботу. Виявлено факт жорстокого поводження з дитиною сторонньою особою. Дитина була влаштована в центр соціально-психологічної реабілітації дітей. Було подано до суду, винний притягнений до виплати штрафу.
▪ Реалізація програм щодо захисту прав та інтересів дитини у громаді
Програма запобігання соціальному сирітству, подолання дитячої безпритульності і бездоглядності, соціальної підтримки сім’ї на 2021-2022роки прийнята на п’ятій сесії Добрянської селищної ради восьмого скликання 27 квітня 2021 р.
За програмою протягом 2021 р.: щомісячно проводились рейди-обстеження стану утримання та виховання дітей в сім’ях, у місцях відпочинку дітей та молоді, проведення заходів до Дня захисту дітей із залученням соціально незахищених категорій дітей, проведення новорічних та Різдвяних свят для дітей різних категорій.
2. Комісії.
▪ Комісія з питань захисту прав дитини.
Рішенням виконавчого комітету Добрянської селищної ради від18 березня 2021 р. № 26 було створено та затверджено Положення та склад Комісії з питань захисту прав дитини.
Станом на 31.12.2021 р. службою у справах дітей забезпечено організацію проведення 10 засідань комісії з питань захисту прав дитини. За поданням служби у справах дітей, комісією розглянуто та прийнято 33 рішення. З метою запобігання випадків незаконного відчуження житла служба у справах дітей при розгляді звернень громадян щодо здійснення того чи іншого правочину, що стосується дитини ретельно вивчає підстави для надання такого дозволу, перевіряє достовірність наданих документів. Усі питання, які пов’язані з відчуженням або придбанням житла, де діти мають право власності чи користування означеним житлом розглядаються на засіданні комісії з питань захисту прав дитини. На засіданні комісії розглядались питання:
-
про неналежне виконання батьківських обов’язків,
-
надання дозволу на укладення договору дарування житлового будинку, право користування якою мають неповнолітні діти та ін.
-
про невиконання своїх батьківських обов’язків;
-
про надання дозволу на реєстрацію малолітньої дитини;
-
затвердження індивідуальних планів;
-
інші питання пов’язані з захистом прав та інтересів дитини.
▪ Місцева комісія з питань формування пропозицій щодо потреби у субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на проектні, будівельно-ремонтні роботи, придбання житла та приміщень для розвитку сімейних та інших форм виховання, наближених до сімейних, підтримку малих групових будинків та забезпечення житлом дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, осіб з їх числа.
Рішенням виконавчого комітету Добрянської селищної ради від 12 липня 2021 р. №94 утворена місцева комісія з питань формування пропозицій щодо потреби у субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на проектні, будівельно-ремонтні роботи, придбання житла та приміщень для розвитку сімейних та інших форм виховання, наближених до сімейних, підтримку малих групових будинків та забезпечення житлом дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, осіб з їх числа.
Служба здійснюють постійний контроль за дотриманням житлових та майнових прав статусних дітей, так на квартирному, соціальному обліках перебуває 30 дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування та осіб з їх числа. Черга на отримання житла рухається повільно. Так в 2020 р. та 2021 р. кошти з державного бюджету для придбання житла/або надання компенсації на осіб з даної категорії Добрянська селищна територіальна громада не отримувала.
3. Суди.
Протягом 2021 року будо взято участь у 10 судових засіданнях, які стосувались дітей. Служба у справах дітей виступала як третя сторона судового процесу та свідок по справі.
4. Відвідування сімей.
За 2021 рік складено 73 акти обстеження житлово-побутових умов проживання сімей, та відвідано 36 сімей, які потрапили в поле зору служби у справах дітей. Під час обстежень умов проживання дітей надається інформаційна, правова, гуманітарна допомога у подоланні складних життєвих обставин, які склалися в їх сім’ях, виявлення дітей, з якими жорстоко поводяться батьки чи дорослі, та за необхідності - влаштування дітей до закладів соціального захисту.
У разі, коли проведена робота не дає позитивних результатів, службою у справах дітей порушувалися клопотання перед органами внутрішніх справ про притягнення батьків до відповідальності за ст.184 КУпАП. Так, за звітний період до адміністративної відповідальності за неналежне виконання обов’язків по відношенню до дітей ініційовано клопотань 7, притягнуто 5 осіб, попереджено 2 особи.
5. Інформаційно-просвітницька робота та заходи.
З метою інформування громадськості про діяльність служби у справах дітей Добрянської селищної ради систематично розміщуються та поширюються дописи на сторінках в соціальних мережах, офіційному сайті селищної ради. За 2021 р. опубліковано17 статей, в яких висвітлюється робота служби у справах дітей, інформація про сімейні форми виховання, проведення рейдів тощо. Розроблено буклети про сімейні форми виховання та розповсюджені.
Протягом 2021 р. спільно з представниками поліції та ювенальної превенції було проведено заходи та лекції у навчальних закладах Добрянської громади: 6 лекцій по профілактиці правопорушень, булінгу, профілактика вживання алкогольних напоїв та куріння, проведено захід «16 днів проти насильства».
6. Рейди.
Щомісячно проводяться профілактичні рейди: 12 запланованих рейдів, серед яких рейди «Нічне місто», «Діти вулиці», «Урок». Рейд «Нічне місто» проводився з метою виявлення дітей на вулиці у заборонений час, перевірку розважальних закладів тощо. В ході проведення рейду правопорушень не виявлено. Всеукраїнський рейд «Урок» проводився з метою виявлення дітей, які не приступили до навчання. По результатом рейду таких дітей на території громади не виявлено. Окрім запланованих рейдів, здійснювались виїзди до сімей, які потребували невідкладних заходів вирішення проблемних питань, пов’язаних із захистом прав дітей в с. Олешня (с. Грибова Рудня, с. Олександрівка), с. Нові Яриловичі.
Здійснювались виїзди до с. Хмільниця, з метою влаштування дітей в центр соціально-психологічної реабілітації дітей. За 2021 р. було направлено до центру 7 дітей, з яких 2 дитини повернуті в сім’ю, 2 дитини набули статус дітей, позбавлених батьківського піклування та влаштовані під опіку. Станом на 31.12.2021 р. в центрі соціально-психологічної реабілітації дітей перебувають 4 дитини.
Здійснювались виїзди у супроводі дитини для участі у судових засіданнях (2 виїзди смт. Ріпки), супроводження дітей та влаштування до дитячого відділення лікарні Ріпкинської селищної ради, з метою проходження медичної комісії (2 виїзди смт. Ріпки, м. Чернігів).
З метою попередження загрози життю та здоров’ю дитини служба у справах дітей сприяла влаштуванню матері та дитини до центру реабілітації, так як даній особі не було куди повертатись після пологового будинку. Наразі питання подальшого влаштування цієї сім’ї після закінчення терміну перебування в центрі залишається відкритим.
7. Звернення та повідомлення.
Зафіксованих та зареєстрованих за 2021 р.:
- 22 звернень громадян до служби у справах дітей, які стосуються оформлення документів, надання роз’яснень по проблемним питанням та інші;
- 1 повідомлення про дитину, яка залишилась без батьківського піклування;
- 8 повідомлень стосовно дітей, які перебувають у складних життєвих обставинах;
- 1 повідомлення про вчинення сімейного насильства.
8. Завдання, звіти, плани, проблемні питання.
Протягом звітного періоду службою у справах дітей проводилась робота, спрямована на реалізацію пріоритетних завдань:
-
реалізовувати державну політику з питань соціального захисту дітей, запобігання дитячій бездоглядності та безпритульності;
-
забезпечувати соціальний захист дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування;
-
формувати громадську думку щодо поліпшення становища дітей, сприяти розвитку сімейних форм виховання дітей;
-
забезпечити дотримання принципів пріоритетності сімейних форм влаштування дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування;
-
розробляти заходи, спрямовані на поліпшення становища дітей, забезпечення їх прав, свобод і законних інтересів, усувати причини, що породжують негативні явища в дитячому середовищі;
-
забезпечувати якісне ведення реєстру житла, закріпленого за дітьми-сиротами та дітьми, позбавленими батьківського піклування;
-
своєчасно виявляти сім’ї з дітьми, що перебувають у складних життєвих обставинах, надавати їм всебічну допомогу та створювати умови для повернення дитини до біологічної родини;
-
забезпечувати безперешкодний прийом громадян;
-
забезпечувати об’єктивний, своєчасний та кваліфікований розгляд заяв, пропозицій та скарг громадян.
Згідно плану служби у справах дітей Добрянської селищної ради на 2021 р. заплановані заходи були реалізовані: здійснені інформаційно-просвітницькі заходи, проводились засідання комісій з питань захисту прав дитини, забезпечувались заходи по закріпленню житла за дітьми, які мають статус дітей-сиріт, дітей позбавлених батьківського піклування та постановка дітей цієї категорії на квартирний облік, сприяння у влаштуванністатусних дітей до сімейних форм виховання тощо.
Служба у справах дітей щомісяця, щоквартально та щорічно звітує перед службою у справах дітей Чернігівської районної адміністрації про проведену роботу згідно затверджених форм. Надає звіти «Стан справ» по первинному обліку. Щорічно формує звіти згідно еок в базі ЄІАС «Діти». Начальник служби у справах дітей Добрянської селищної ради є відповідальною особою за надання щоквартальної інформації по формі «Соціальна картка громади з питань захисту прав дітей і соціальних послуг».
В 2021 р. одна особа пройшла навчання на опікуна/піклувальника.
На сьогодні залишається відкритим питання створення патронатної та прийомної сім’ї, або дитячого будинку сімейного типу на території громади.