Звіт про виконання основних заходів службою у справах дітей Добрянської селищної ради за 2022 рік
Діяльність служби у справах дітей Добрянської селищної ради (далі – служба у справах дітей) упродовж 2022 року була спрямована на вирішення питань запобігання дитячої бездоглядності і безпритульності, профілактики правопорушень серед дітей, їх соціального захисту, реалізації права дитини на охорону здоров'я, освіту та сімейне виховання.
Нормативна база Служби у справах дітей Добрянської селищної ради:
-
Європейська конвенція про правовий статус дітей, народжених поза шлюбом;
-
Конвенція про цивільно-правові аспекти міжнародного викрадення дітей;
-
Закон України «Про місцеве самоврядування в Україні»
-
Закон України «Про службу в органах місцевого самоврядування»
-
Закон України «Про запобігання корупції»
-
Закон України «Про органи і служби у справах дітей та спеціальні установи для дітей»
-
Закон України «Про запобігання та протидію домашньому насильству»
-
Закон України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям»
-
Закон України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми»
-
Наказ Міністерства соціальної політики України від 20 січня 2014 р. № 27 «Про Порядок ведення службами у справах дітей обліку дітей, які перебувають у складних життєвих обставинах».
-
Наказ Міністерства соціальної політики України, Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства освіти та науки України, Міністерства охорони здоров'я України від 19 серпня 2014 р. № 564/836/945/577 «Про затвердження Порядку розгляду звернень та повідомлень з приводу жорстокого поводження з дітьми або загрози його вчинення.
Пріоритетні напрямки роботи служби у справах дітей:
-
Координація зусиль для забезпечення безпечного середовища для розвитку та виховання дітей
-
Зміцнення системи захисту прав дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, та забезпечення прав дітей виховуватись у сімейному оточенні
-
Захист житлових та майнових прав дітей
- Посилення інформаційно-просвітницької роботи з питань охорони дитинства
- Забезпечення захисту прав дітей та представлення їх інтересів
Робота служби у справах дітей здійснювалась згідно діючого законодавства та відповідно до основних напрямків.
1. Координація зусиль для забезпечення безпечного середовища для розвитку та виховання дітей.
В 2022 р. загальна чисельність проживаючого дитячого населення на території Добрянської селищної територіальної громади – 496 осіб (дані зазначались станом на кінець 2022 р., по реєстру).
▪ Діти-сироти, діти, позбавлені батьківського піклування, особи з їх числа:
На первинному обліку служби у справах дітей станом на кінець 2022 р. перебувало 20 дітей, з них 6 дітей-сиріт, 14 дітей, позбавлених батьківського піклування.
-
11 дітей перебувають під опікою/піклуванням;
-
5 дітей перебувають в прийомних сім’ях;
-
2 дитини в ДБСТ;
-
2 дитини в центрі соціально-психологічної реабілітації дітей.
У громаді на кінець 2022 р. проживало 7 сімей опікунів/піклувальників в яких виховуються 8 дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, у тому числі діти які прибули з інших територій. Щорічно опікуни/піклувальники надають звіт про утримання, виховання та навчання підопічних, збираються довідки з медичних, навчальних закладів, поліції та управління соціального захисту населення. На основі зібраних матеріалів та актів відвідувань службою у справах дітей по кожній дитині готується висновок по утриманню, вихованню та навчанню дитини.
Протягом 2022 року призначено піклувальниками – 2 особи, 4 дитини отримали статус дитини-сироти, дитини, позбавленої батьківського піклування отримали, з них 2 дитини влаштовані у сімейні форми виховання, дві дитини перебуває в центрі соціально-психологічної реабілітації дітей.
Для статусних дітей, сімей опікунів/піклувальників, дітей вразливих категорій проводились заходи до Новорічних та Різдвяних свят.
Евакуація підопічних сімей в 2022 році не проводилась.
▪ Діти, які перебувають у складних життєвих обставинах:
Робота служби спрямована на збереження для дитини її біологічної родини, зменшення кількості дітей, які перебувають поза сімейним оточенням, сприяння створенню умов для виховання відповідального батьківства. Саме тому одним із основним напрямком роботи служби у справах дітей є вчасне виявлення таких дітей та проведення з ними відповідної профілактично-виховної роботи.
В 2022 році на обліку дітей, які опинились в складних життєвих обставинах перебувало 17 дітей:
-
10 дітей поставлено на облік по причині ухиляння батьків від виконання своїх батьківських обов’язків;
-
2 дітей - через насильство в сім’ї, жорстоке поводження з ними;
-
5 дітей, перебувають на обліку дітей, які отримали статус дітей, постраждалих внаслідок воєнних дій та збройних конфліктів.
Станом на 2022 р. 1 дитина була тимчасово влаштовані до сім’ї родичів до подальшого вирішення питання перебування дитини. Загалом на облік дітей в СЖО було поставлено 8 дітей. 3 дитини направлені в ЦСПРД.
З метою захисту прав дітей зазначеної категорії працівником служби у справах дітей здійснювались обстеження умов проживання, утримання та виховання дітей, проводились профілактичні бесіди з батьками щодо відповідальності за неналежне виконання батьківських обов’язків, недопустимості скоєння насильства в сім’ї.
Протягом звітного періоду обстежено всіх дітей даної категорії, складено акти проведених обстежень, проведено профілактичну роботу з батьками щодо відповідальності за неналежне виконання батьківських обов’язків, складено протоколи та притягнуто до відповідальності батьків за невиконання батьківських обов’язків щодо забезпечення необхідних умов життя, навчання та виховання дітей.
▪ Жорстоке поводження з дітьми або загроза його вчинення
На постійному контролі в службі у справах дітей перебуває питання жорстокого поводження з дітьми та попередження насильства в сім’ї. Через жорстоке поводження, на облік дітей, які перебувають у складних життєвих перебувало 2 дитини:
З метою формування свідомого відповідального ставлення до проблеми насильства, як негативного явища, служба у справах дітей спільно з ювенальною превенцією, та фахівцем із соціальної роботи відвідують дані сім’ї, контролюють та проводять профілактичну роботу.
1.2. Комісії.
▪ Комісія з питань захисту прав дитини.
З метою забезпечення захисту прав та законних інтересів дітей у селищі працює комісія з питань захисту прав дитини Добрянської селищної ради, роботу якої забезпечує служба у справах дітей, а саме: здійснює прийом громадян з питань що потребують колегіального вирішення, збирає документи, формує справи та виносить питання на розгляд Комісії. Протягом 2022 року було проведено 10 засідань комісії з питань захисту прав дитини. З метою забезпечення роботи комісії з питань захисту прав дитини, за результатами звернень громадян та за поданням служби у справах дітей було винесено на розгляд комісії ряд питань, а саме: затвердження індивідуальних планів соціального захисту дітей; взяття сімей під соціальний супровід; про попередження жорстокого поводження з дітьми, ефективність взаємодії суб’єктів виявлення та організації соціального захисту дітей; про встановлення порядку побачення з дитиною та участь у її вихованні; про неналежне виконання батьківських обов’язків;.
▪ Місцева комісія з питань формування пропозицій щодо потреби у субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на проектні, будівельно-ремонтні роботи, придбання житла та приміщень для розвитку сімейних та інших форм виховання, наближених до сімейних, підтримку малих групових будинків та забезпечення житлом дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, осіб з їх числа. засідання не проводились.
Протягом 2022 року було проведено ряд робочих нарад та координаційна рада, в яких приймали часть представники старостинських округів, ювенальної превенції, навчавчальних закладів та інших дотичних структур.
1.3. Рейди
За 2022 рік складено 60 актів обстеження житлово-побутових умов проживання сімей, та відвідано більше 40 сімей, які потрапили в поле зору служби у справах дітей. Проведено запланованих рейді – 13 серед яких рейди «Діти вулиці», «Урок». Під час обстежень умов проживання дітей надається інформаційна, правова, гуманітарна допомога у подоланні складних життєвих обставин, які склалися в їх сім’ях, виявлення дітей, з якими жорстоко поводяться батьки чи дорослі, та за необхідності - влаштування дітей до закладів соціального захисту.
У разі, коли проведена робота не дає позитивних результатів, службою у справах дітей порушувалися клопотання перед органами внутрішніх справ про притягнення батьків до відповідальності за ст.184 КУпАП. Так, за звітний період до адміністративної відповідальності за неналежне виконання обов’язків по відношенню до дітей ініційовано клопотань 7.
Для подолання батьками складних життєвих обставин, з метою вилучення дітей з негативного середовища, діти з сімей можуть бути влаштовані в центри реабілітації. Так протягом 2022 року до ЦСПРД було влаштовано 4 дитини. станом на кінець 2022 року в центрі реабілітації перебувають 5 дітей, з них 2-х було переведено з Чернігівського центру, у зв’язку з тим, що під час повномасштабного вторгнення в Україну російської федерації центр реабілітації в Чернігові постраждав внаслідок обстрілів.
Одночасно, в ході проведення рейдів служба відвідувала сім’ї, які опинилися у складних життєвих обставинах, з метою перевірки відвідувань онлайн занять дітьми, виявлення дітей з якими жорстоко поводяться батьки чи дорослі, а за необхідності - влаштування дітей до закладів соціального захисту для дітей, своєчасної постановки на профілактичний облік, усунення причин та умов, внаслідок яких діти не були охоплені навчанням.
1.4. Гуманітарна допомога.
Ще один напрямок роботи служби у справах дітей в 2022 р. це сприяння у наданні гуманітарної допомоги сім’ям з дітьми. За сприянням волонтерів з м. Чернігів, польських волонтерів, служби обласної ради, ювенальної превенції та селищної ради сім’ям опікунів, сім’ям в яких народились діти, іншим сім’ям з дітьми надавалась гуманітарна допомога.
2. Зміцнення системи захисту прав дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, та забезпечення прав дітей виховуватись у сімейному оточенні
Аналізуючи стан соціальної захищеності дітей у Добрянській ТГ протягом 2022 року працівником служби у справах дітей проводилась роз’яснювальна та консультативна робота щодо створення та функціонування на території ТГ патронатних сімей, з метою тимчасового догляду, виховання та реабілітації дитини в сім’ї патронатного вихователя на період подолання дитиною та її батьками складних життєвих обставин. Постійно проводилась інформаційно-просвітницька кампанія серед населення щодо пропаганди сімейних форм виховання дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, таких як усиновлення, прийомні сім’ї та дитячі будинки сімейного типу, розміщувалися матеріали з даного питання на офіційному веб-сайті Добрянської селищної ради.
3. Захист житлових та майнових прав дітей
В службі у справах дітей створено реєстр житла, власниками або користувачами якого є діти-сироти, діти, позбавлені батьківського піклування. Служба здійснюють постійний контроль за дотриманням житлових та майнових прав статусних дітей, так на квартирному, соціальному обліках перебуває 30 дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування та осіб з їх числа. Черга на отримання житла рухається повільно. Так в 2022 р. кошти з державного бюджету для придбання житла/або надання компенсації на осіб з даної категорії Добрянська селищна територіальна громада не отримувала.
4. Посилення інформаційно-просвітницької роботи з питань охорони дитинства
Одним із важливих напрямів роботи служби у справах дітей є профілактика негативних явищ в підлітковому середовищі.
За звітний період значна увага приділялась профілактичній роботі, яка спрямована на запобігання правопорушенням та бездоглядності серед дітей, а також профілактику алкоголізму, наркоманії та інших негативних явищ в дитячому середовищі. Так протягом 2022 року у загальноосвітніх навчальних закладах селища проведено профілактичні бесіди на теми: «Шкільний булінг» тощо, дані питання висвітлювались в соц.мережах.
На сьогоднішній день спостерігається значне збільшення кількості дітей, які проживають у сім’ях, де існує реальна загроза вчинення насильства. Особлива увагу привертає зростання кількість кризових сімей, що в свою чергу веде до порушень прав дитини. Службою у справах дітей Добрянської селищної ради розглядались питання про факти неналежного поводження батьків, де діти стають свідками сварок та бійок між ними, що впливає на майбутню модель поведінки дітей. З метою інформування громадськості про діяльність служби у справах дітей Добрянської селищної ради систематично розміщуються та поширюються дописи на сторінках в соціальних мережах, офіційному сайті селищної ради.
5. Забезпечення захисту прав дітей та представлення їх інтересів
У випадках, коли батьки свідомо злісно ухиляються від виконання батьківських обов’язків орган опіки та піклування звертається з позовом до суду про розгляд питання щодо позбавлення їх батьківських прав. Протягом 2022 року будо взято участь у 12 судових засіданнях, які стосувались дітей. Служба у справах дітей виступала як третя сторона судового процесу та свідок по справі.
За 2022 р. направлено до суду 4 позовні заяви про позбавлення батьківських прав. Два рішення суду про позбавлення батьківських прав набуло законної сили, одна дитина набула статус дитини, позбавленої батьківського піклування, дві в процесі набуття.
Проблемними питаннями так і залишаються на сьогоднішній день продаж дітям слабоалкогольних напоїв, пива, цигарок а також не усвідомлення повнолітніми мешканцями територіальної громади, що пригощання алкогольними напоями неповнолітніх є протизаконним та тягне за собою відповідальність як адміністративну, так і кримінальну в подальшому.