Так! Ми можемо подолати туберкульоз: брати відповідальність, інвестувати, реалізувати.
24 березня у всьому світі за рішенням Всесвітньої організації охорони здоров’я відзначається Всесвітній день боротьби з туберкульозом. Цьогоріч він проходить під гаслом: Так! Ми можемо подолати туберкульоз: брати відповідальність, інвестувати, реалізувати.
Медичними працівниками, фахівцями громадського суспільства проводяться заходи щодо попередження розповсюдження цієї недуги серед мешканців нашої області.
Медична допомога людям, які захворіли на туберкульоз, надається у відокремленому структурному підрозділі «Центр фтизіатрії» Чернігівської обласної лікарні, розташованого за адресою: м. Чернігів, вул. Івана Мазепи 3.
Спектр послуг, що отримують хворі:
- лабораторна діагностика туберкульозу (молекулярне дослідження мокротиння на апараті Gene Xpert, мікроскопія мокротиння, культуральні дослідження біоматеріалу, дослідження ТМЧ);
- рентгенологічна діагностика туберкульозу;
- контрольоване лікування пацієнтів з ТБ, ТБ/ВІЛ (стаціонарне, амбулаторне), у т.ч. за допомогою засобів зв’язку;
- консультування і тестування на ВІЛ;
- консультування лікарями вузького профілю, інструментально-діагностичні обстеження (за необхідністю) ;
- виявлення латентної туберкульозної інфекції;
- скерування на соціальний супровід.
Люди з туберкульозом протитуберкульозними ліками забезпечуються безкоштовно.
За рівнем захворюваності Чернігівська область займає 16 місце серед інших областей України.
Упродовж 2024 року на туберкульоз захворіли 407 мешканців нашої області (2023 рік – 432), з них 305 випадків із бактеріовиділенням, що становить 75%. У кожного 3-го захворілого діагностовано лікарсько-стійкий туберкульоз, у кожного 7-го – туберкульоз і ВІЛ-інфекція. Серед дітей зареєстровано 26 випадків захворювання на туберкульоз (2023 рік – 15).
За поточний період 2025 року вже зареєстровано 73 випадки туберкульозу.
З метою раннього виявлення випадків ТБ, ТБ-інфекції здійснюється скринінгове анкетування осіб, які звертаються за меддопомогою у Центри первинної медико санітарної допомоги; обстеження молекулярно-генетичним методом, профілактичні обстеження променевими методами осіб із груп ризику щодо ТБ, обстеження дітей і дорослих із груп ризику щодо ТБ-інфекції за допомогою туберкулінової проби, квантиферонового тесту.
84% всіх хворих лікувалися виключно амбулаторно, для цього впроваджені зручні наближені до місця проживання хворих амбулаторні моделі контрольованого лікування.
Лише у тісній співпраці ми зможемо подолати ТУБЕРКУЛЬОЗ!