07 липня 2023 року в Києві у змішаному форматі відбулась Конференція «Місцеве самоврядування - основа європейської інтеграції та відновлення України».

Участь у Конференції взяли понад 500 учасників:

міські, селищні, сільські голови, депутати місцевих рад України та країн-членів Європейського Союзу, депутати Європейського парламенту, високопосадовці Європейського Союзу та Ради Європи, представники Верховної Ради України, Уряду, дипкорпусу, міжнародних організацій та муніципалітетів, провідні експерти, науковці, ЗМІ.

 

Обговорення під час Конференції відбувалось у рамках тематичних панелей.

Під час першої панельної дискусії учасники обговорили відновлення громад у контексті європейської інтеграції України.

Віола фон Крамон, Заступниця Голови Делегації Європейського парламенту в Парламентському комітеті асоціації Україна–ЄС, зазначила: "Україна впевнено рухається до Європейського Союзу, ми всі радіємо тому, що в Україні є політична воля на всіх рівнях. І коли настане Перемога, настане відбудова і розширене фінансування, ми маємо бути переконані, що є децентралізовані інституції, які можуть взяти кошти з програм та грамотно скористатись ними. Тому ми звертаємо велику увагу на зміцнення мерів, місцевих рад, які працюють на місцях та мають дуже багато досвіду і знають базові потреби людей». Вона наголосила на ухваленій 15 червня 2023 року Резолюції, якою Європарламент закликає українську владу продовжувати зміцнювати місцеве самоврядування як важливу складову майбутньої відбудови та відновлення України, застерігає від внесення змін до законодавства на користь окремих осіб за рахунок рівних умов і прозорості, а також закликала Президента України не підписувати законопроєкт 5655 про містобудівну діяльність.

 

Іванна Климпуш-Цинцадзе, Голова Комітету ВРУ з питань інтеграції України до Європейського Союзу, наголосила: «Історичне рішення про надання Україні статусу кандидата в члени ЄС рік тому стало можливим завдяки силам оборони України, їхньому героїзму в протистоянні війні, та зусиллям влади і громадянського суспільства. Ми віримо, що нам вдасться мобілізувати суспільство на всі рівнях, щоби цьогоріч відкрити перемовини про членство ЄС. Розраховую, що до вересня Верховна Рада виконає свої завдання і ми будемо мати позитивну оцінку в жовтні з боку ЄС».

 

Георг Мільбрадт, Спеціальний посланник Уряду Федеративної Республіки Німеччина з питань реформ у сфері урядування та децентралізації в Україні, зауважив, що попри те, що Україна не може завершити реформу децентралізації шляхом внесення відповідних змін до Конституції через війну, вона повинна формувати своє законодавство з урахуванням всіх гарантій, які надаються органам місцевого самоврядування, у відповідності з європейськими стандартами. Зокрема слід враховувати принцип субсидіарності, тобто рішення мають ухвалюватись на такому рівні управління, який є максимально наближеним до людей. Також мають враховуватись принципи фіскальної децентралізації, яка створить баланс між фіскальними надходженнями та бюджетними витратами громад. Окремо слід звернути увагу на формування бюджетів фінансово слабких громад.

Громади повинні мати змогу впливати на власний соціально-економічний розвиток і бути юридичними особами відповідно до романської концепції права, яка є поширеною в ЄС.

Нііна Ратілайнен, Членкиня Європейського Комітету Регіонів, Робочої групи з питань України, муніципалітет м. Турку (Фінляндія), поділилась досвідом співпраці на рівні місцевих влад, зазначивши, що наразі відзначається рік побратимства між містами Харків та Турку. «Всі міжнародні партнери Україні наразі збагнули, що треба пов’язати процес відбудови з майбутнім приєднанням України до ЄС. Ми в Комітеті Регіонів щільно співпрацюємо з Асоціацією міст України та іншими інституціями в рамках Європейського альянсу міст і регіонів для відбудови України, з метою обміну різноманітними практиками між партнерами».

Олександр Сєнкевич, Миколаївський міський голова, модератор панельної дискусії, наголосив, що процес децентралізації має бути зосереджений, особливо після війни, на фінансовій децентралізації, тому що сьогодні у регіонів, у громад немає власне фінансових інструментів, щоб конкурувати один з одним, створюючи окремі економічні зони, індустріальні парки, технологічні парки: «Звичайно, що території, які ближче до кордону, завжди програватимуть тим, що на заході та ближче до центру, не маючи інструментів економічних. Власне ці території сьогодні стоять і не працюють, замість того, щоб працювати та створювати додаткову цінність, додаткові гроші для своїх територіальних громад».

 

Кельменд Заязі, Виконавчий директор Мережі асоціацій місцевих органів влади Південно-Східної Європи, поділився досвідом муніципалітетів, що пройшли євроінтеграційний процес. Він звернув увагу на кілька важливих меседжів, які показують процес інтеграції в ЄС. «Процес доєднання до ЄС означає, що верховенство права має бути на першому місці. Коли ми приєднувались до ЄС, роль місцевих органів влади та асоціацій було переведено в режим очікування», - зазначив К.Заязі. Він додав, що зараз вони звертаються до прав людей, до базових засад, верховенства права, демократичних інституцій, для реалізації яких не можна забути про важливість органів місцевої влади.

Марош Саган, староста муніципалітету Ціфер, представник спілки міст та муніципалітетів Словаччини, поділився досвідом словацьких муніципалітетів щодо впливу європейського законодавства на їх життя. Він наголосив, що Словаччині знадобилось багато років на це (стала членом ЄС 2004 року), адже інтеграція до ЄС – складний і тривалий процес. Після приєднання країна стає частиною правової системи ЄС. А її сфера самоврядування не управляється владою ЄС, хоча воно підпадає під законодавчі норми Євросоюзу в усіх сферах, які мають як позитивний, так і негативний вплив на функціонування муніципалітетів.

Під час другої панельної дискусії учасники обговорили підходи та принципи відновлення і сталого розвитку громад, їх інфраструктури та економіки в контексті впровадження децентралізації.

Матьє Морі, Генеральний секретар Конгресу місцевих і регіональних влад Ради Європи, наголосив на трьох основних аспектах відновлення: міжнародна підтримка, децентралізація та стійкість. Він підкреслив роль місцевого самоврядування у забезпеченні демократії та ключову роль у відбудові України. «Рада Європи підтримує процес децентралізації і демократизації на місцевому рівні. Закликаю до діалогу між всіма учасниками процесу відновлення та відбудови України», - сказав він.

 

Олександр Корнієнко, Перший заступник Голови Верховної Ради України, запропонував розставити крапки над «і» в питанні оновлення суспільного договору між місцевим самоврядуванням та державою, зауваживши, що частина договору вже зрозуміла – безпеку, в першу чергу, гарантує держава: «На жаль, в Конституції України це не відображено, але ми розуміємо, що це справа часу. Ця домовленість повинна базуватися на Європейській хартії місцевого самоврядування. Для нас це основоположний документ. Зі свого боку, місцеве самоврядування має розуміти, що відповідно до Європейської хартії місцевого самоврядування, воно має не тільки права, а й відповідальність. Потрібно врешті закріпити в Конституції статус та гарантії для самоврядування і, відповідно до хартії, питання правильного і «дбайливого» нагляду за діяльністю ОМС».

Він зазначив, що місцеве самоврядування потрібно залучати також на рівні формування рішень, а не лише їх прийняття.

 

Анатолій Куртєв, в.о. Запорізького міського голови, секретар Запорізької міської ради, презентував відео про роботу м.Запоріжжя від початку повномасштабного вторгнення до сьогодення. Він наголосив, що наразі місто заключило 595 меморандумів з волонтерами, благодійними фондами та міжнародними партнерами:

«Завдяки такій налагодженій співпраці у міста є змога реалізовувати важливі проєкти, забезпечувати людей гуманітарною допомогою, допомагати громадянам, постраждалим внаслідок ворожих атак, та на гідному рівні надавати мешканцям міста та ВПО послуги у сфері освіти, медицини, соціального захисту і адмінпослуг». 

Дмитро Кисилевський, Заступник голови Комітету ВРУ з питань економічного розвитку, говорив про фінансування громад, про можливості громад через створення умов для бізнесу, інвесторів, заробляти кошти на відновлення та забезпечувати роботою мешканців. Він зазначив, що роль громад суттєво недооцінена; голова громади має горизонт планування мінімум 5 років, що для промислового та економічного розвитку є критично важливо. Також держава має озброїти громади інструментами економічного розвитку, щоб залучити громади для боротьби за інвестиційний і фінансовий ресурс для відновлення.

Віталій Безгін, Голова підкомітету з питань адміністративно-територіального устрою та місцевого самоврядування Комітету ВРУ з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування, зазначив, що військове ПДФО, завдяки Асоціації міст України, залишилося в бюджеті громад 2023 року, відтак, за підсумками першого кварталу, місцеві бюджети, на відміну від Держбюджету, є перевиконаними. Також він зазначив, що в цьому році був ухвалений у цілому законопроєкт № 6504 про службу в органах місцевого самоврядування, наголосивши, що це велетенська реформа, яку треба буде ще провести.

 

Під час третьої панельної дискусії представники муніципалітетів обмінялися досвідом різних країн щодо налагодження партнерств задля відновлення і розвитку українських громад.

Фабріціо Россі, Генеральний секретар Ради європейських муніципалітетів та регіонів (CEMR), насамперед висловив співчуття Львову, який зазнав жахливої ракетної атаки. Наголосив на важливості двосторонньої співпраці між українськими та європейськими муніципалітетами в рамках програми «U-LEAD with Europe» за участі АМУ та CEMR, щоб забезпечити процес відбудови українських громад. «Відновлення - це не лише про відбудову мостів, доріг, будинків, це про співробітництво та довготривалі взаємовідносини. Програма "Мости довіри" якраз спрямована на забезпечення такої співпраці», - зазначив доповідач.

Бернд Фьорінгер, мер міста Зіндельфінген (Німеччина), Президент Палати місцевих влад, Конгресу місцевих і регіональних влад Ради Європи, розповів про платформу "Cities4Cities", яка у 2022 році допомогла вирішити значну кількість негайних потреб українських територіальних громад. Платформа розрахована не лише на короткострокове співробітництво, але має забезпечити і довгострокову співпрацю між українськими та європейськими муніципалітетами. Він відзначив важливість такої двосторонньої співпраці, особливо в процесі трансформації діяльності громад задля відповідності європейським стандартам.

Олександр Слобожан, Виконавчий директор Асоціації міст України, підбив підсумки роботи, подякував всім учасникам. 

«Рік тому ми в цій залі під час Форуму «reVIVEd Ukraine - reVIVEd communities» («Відродження України - Відродження громад») схвалили звернення до наших іноземних партнерів від українських муніципалітетів щодо підтримки руху України до Євросоюзу і надання Україні статусу кандидата. І такий статус Україні був наданий!

Нещодавно Європарламентом, Єврокомісією було ухвалено низку документів, які визначили підходи й принципи підтримки України у відновленні та на шляху до Європейського Союзу. Важливо, що всі документи європейських інституцій містять положення про важливість розвитку місцевого самоврядування в Україні та продовження реформи децентралізації для європейської інтеграції України.

Наразі всі офлайн та онлайн учасники  отримали проєкт документу – Маніфесту, де засвідчується позиція учасників Конференції з українського боку про рух до європейських стандартів. Всі учасники можуть надати свої пропозиції та зауваження до проєкту, після врахування яких ми оприлюднимо Маніфест і розпочнемо наступний етап співпраці, європейської інтеграції України та розвитку місцевого самоврядування.

Від імені Асоціації міст України хочу подякувати нашим партнерам - громадам Європейського Союзу та об’єднанням місцевого самоврядування за підтримку України в боротьбі з російським агресором, за системну підтримку місцевого самоврядування, сталого розвитку громад, за підтримку України на шляху до європейської інтеграції!»

 

Конференція організована Асоціацією міст України в рамках проєкту «Сприяння всебічному розвитку громад через аналітику, діалог та міжнародне співробітництво», що реалізовується за підтримки Програми "U-LEAD з Європою".

 

--

Чернігівське РВ АМУ

Офіс реформ у Чернігівській області