ОБҐРУНТУВАННЯ технічних та якісних характеристик закупівлі електричної енергії, розміру бюджетного призначення, очікуваної вартості предмета закупівлі
(оприлюднюється на виконання постанови КМУ № 710 від 11.10.2016 «Про ефективне використання державних коштів» (зі змінами))
Найменування, місцезнаходження та ідентифікаційний код замовника в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб — підприємців та громадських формувань, його категорія:
найменування замовника: Добрянська селищна рада
місцезнаходження замовника: Чернігівська обл., Чернігівський район, селище Добрянка, площа Центральна,8
ідентифікаційний код замовника: 04412403
категорія замовника: Орган державної влади, місцевого самоврядування або правоохоронний орган
Назва предмета закупівлі із зазначенням коду за Єдиним закупівельним словником (у разі поділу на лоти такі відомості повинні зазначатися стосовно кожного лота) та назви відповідних класифікаторів предмета закупівлі й частин предмета закупівлі (лотів) (за наявності): Електрична енергія (ДК 021:2015 – 09310000-5 «Електрична енергія»).
Вид та ідентифікатор процедури закупівлі: відкриті торги з особливостями ID: UA-2024-12-04-012036-a.
Очікувана вартість та обґрунтування очікуваної вартості предмета закупівлі: 444000,00 грн.
Визначення очікуваної вартості предмета закупівлі обумовлено аналізом споживання (річного та місячного) електричної енергії за календарний рік (бюджетний період) 2024. Замовником здійснено розрахунок очікуваної вартості товарів / послуг методом порівняння ринкових цін відповідно до примірної методики визначення очікуваної вартості предмета закупівлі, яка затверджена наказом Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України 18.02.2020 № 275.
При цьому розрахунок очікуваної вартості проводився згідно з аналізом цін електропостачальників на електричну енергію на дату формування очікуваної вартості предмета закупівлі. До ціни електричної енергії включена вартість електричної енергії, закупованої електропостачальником на оптовому ринку електричної енергії (внутрішньодобовому ринку або ринку електричної енергії на добу наперед), послуги з передачі електричної енергії, націнка електропостачальника та всі визначені законодавством податки та збори.
Згідно із частиною шостою статті 67 Закону України «Про ринок електричної енергії» від 13.04.2017 № 2019-VIII відповідно до правил ринку “на добу наперед” та внутрішньодобового ринку за результатами торгів оприлюднюються ціна та обсяги купівлі-продажу електричної енергії для кожного розрахункового періоду та інші показники, що можуть використовуватися як орієнтир (індикатор) для укладення правочинів щодо купівлі-продажу електричної енергії на ринку електричної енергії.
Оприлюднення результатів торгів на ринку “на добу наперед” та внутрішньодобовому ринку відповідно до Закону № 2019 забезпечує ДП “Оператор ринку” на своєму вебсайті (https: www.oree.com.ua)
Аналіз тарифу на електроенергію для суб’єктів господарської діяльності охоплює вартість:
• тарифа оператора системи передачі (встановлюється НКРЕКП для єдиного оператора "Укренерго")
• тарифа оператора системи розподілу (встановлюється НКРЕКП для кожного оператора — енергорозподільчої компанії), розмір тарифу залежить від класу напруги (1-й або 2-й клас)
• власне собівартості електроенергії (ринкова вартість електроенергії визначається щодобово державною компанією "Оператор ринку" за підсумками торгів)
• вартості послуг постачальника, тобто, його маржі
Формульно, це можна відобразити так: Ц = (Ц0 + Тпер+ Троз+М ) * ПДВ, де:
Ц0 - середньозважена ціна на ринку РДН за звітний період (грудень 2024 року), можна отримати на сайті ДП “Оператор ринку” (https://www.oree.com.ua), і в нашому випадку буде складати 6,34681 грн/кВт*год без ПДВ;
Тпер – тариф на послуги з передачі електричної енергії, установлений НКРЕКП , міститься на сайті НКРЕКП або ж на сайті НЕК «Укренерго» (проєкт Постанови НКРЕКП «Про встановлення тарифу на послуги з передачі електричної енергії НЕК «УКРЕНЕРГО» на 2025 рік). На період з 01.01.2025 р. по 31.12.2025 р. планується 0,66526 грн/кВт*год) без ПДВ;
Троз - тариф на послуги з розподілу електричної енергії, установлений. Але, оскільки послуги з розподілу електричної енергії закуповуються в монопольного власника електророзподільчих мереж, то в нашому випадку Троз=0;
М - вартість послуг Постачальника, що включає усі витрати Постачальника, які необхідні для виконання Постачальником умов Договору, М становить 0,42 (відповідно до договору № грн за 1 кВт*год без ПДВ та не змінюється протягом усього строку дії Договору;
ПДВ – становить 20%;
Ц = (6,34681+ 0,66526 + 0,42) * 1,2 = 8,91 грн з ПДВ.
Таким чином, враховуючи необхідний обсяг постачання електроенергії, що практично задовільнить очікуване споживання та орієнтовану ціну за одиницю, очікувана вартість закупівлі становить 50000 кВт * 8,91 грн. = 445500,00 грн. (Чотириста сорок чотири тисячі сто грн, 00 коп.) з ПДВ.
Розмір бюджетного призначення: 444000,00 грн. (відповідно до бюджетних запитів на 2025 рік та заявки на проведення закупівлі від 20.11.2024 року (ініціатор Відділ бухгалтерського обліку та фінансової звітності)
Розмір бюджетного призначення визначався згідно до Закону України «Про Державний бюджет України на 2025 рік.
Нормативно-правове регулювання. Закупівля електричної енергії, технічні та якісні характеристики предмета закупівлі регулюються та встановлюються Законом України «Про ринок електричної енергії» (далі — Закон), Правилами роздрібного ринку електричної енергії, затвердженими постановою Національної комісії , що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (далі — НКРЕКП) від 14.03.2018 № 312 (далі — ПРРЕЕ), Кодексом системи розподілу, затвердженим постановою Національної комісії регулювання електроенергетики та комунальних послуг України від 14.03.2018 № 310 (далі — КСР), Порядком забезпечення стандартів якості електропостачання та надання компенсацій споживачам за їх недотримання, затвердженим постановою НКРЕКП від 12.06.2018 № 375 (далі — Порядок № 375), Особливостями здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України «Про публічні закупівлі», на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування, затверджених постановою Кабміну від 12.10.2022 № 1178, Законом України «Про публічні закупівлі» від 25.12.2015 № 922-VIII (далі — Закон № 922) та іншими нормативно-правовими актами, що стосуються предмета закупівлі.
Загальні положення. Згідно з пунктом 26 статті 1 Закону електрична енергія — енергія, що виробляється на об’єктах електроенергетики і є товаром, призначеним для купівлі-продажу.
Статтею 56 Закону визначено, що постачання електричної енергії споживачам здійснюється електропостачальниками, які отримали відповідну ліцензію, за договором постачання електричної енергії споживачу.
Інформація про електропостачальника повинна міститись у переліку (ліцензійному реєстрі НКРЕКП) суб'єктів господарювання, які відповідно до вимог Закону отримали ліцензію на право провадження господарської діяльності з постачання електричної енергії, який розміщено на офіційному вебсайті НКРЕКП у розділі: Електрична енергія / Ліцензування / Реєстри ліцензіатів (вид діяльності — постачання електричної енергії).
Електропостачальник повинен забезпечити поставку електричної енергії на об’єкт замовника, який знаходиться за адресами, які зазначені в Таблиці 1. та підключений до місцевих розподільчих мереж відповідно до вимог Кодексу розподільчих систем, технічні та якісні характеристики якої повинні відповідати нормам чинного на території України законодавства, державним, міжнародним стандартам та вимогам державної політики України в галузі захисту довкілля.
Обґрунтування технічних характеристик.
Термін постачання — з 01 січня 2025р. по 31 грудня 2025р.
Кількісною характеристикою предмета закупівлі є обсяг споживання електричної енергії. За одиницю виміру кількості електричної енергії приймається кіловат-година, яка дорівнює кількості енергії, спожитої пристроями потужністю в один кіловат протягом однієї години.
Обсяг, необхідний для забезпечення діяльності та власних потреб об’єктів замовника, та враховуючи обсяги споживання переднього календарного року, становить 50000 кВт. год на 2025 р.
Обґрунтування якісних характеристик. Пунктом 1.1.2 пункту 1.1 розділу І ПРРЕЕ визначено, що якість електропостачання — це перелік визначених Регулятором показників (і їх величин), які характеризують рівень надійності (безперервності) електропостачання, комерційної якості надання послуг з передачі, розподілу та постачання електричної енергії, а також якість електричної енергії.
Електропостачальник забезпечує дотримання загальних та гарантованих стандартів якості надання послуг з електропостачання, у тому числі тих, що передбачені згідно з Порядком № 375, Законом, ПРРЕЕ, КСР, умовами договору про постачання електричної енергії (договору про закупівлю) та іншими нормативно-правовими актами.
Згідно зі статтею 18 Закону показники якості електропостачання повинні відповідати величинам, що затверджені НКРЕКП.
Якість електропостачання - перелік визначених Регулятором показників (і їх величин), які характеризують рівень надійності (безперервності) електропостачання.
Якість електричної енергії характеризується фізичними параметрами поставленої споживачу електричної енергії та їх відповідністю встановленому законодавством стандарту. Якість електричної енергії забезпечується ОСР під час надання послуги з розподілу електричної енергії.
Стосовно технічних, якісних характеристик предмета закупівлі передбачається необхідність застосування заходів із захисту довкілля, у тому числі під час виконання договору про закупівлю. Електропостачальник зобов’язується дотримуватися передбачених чинним законодавством вимог щодо застосування заходів із захисту довкілля.